MRM-banner-1

קטגוריות
פרסומי MRM
המלצות MRM
פסקי דין
אירועים ולקחיהם
טפסי הסכמה
הרצאות ומצגות
ניוזלטרים
מדריכים לרופאים

nl_button

אודות

קבוצת מדנס

 

מדנס סוכנות לביטוח בע"מ המהווה חלק מקבוצת חברות נוסדה על ידי מר שוקי מדנס ב–1972 .
מדנס היא אחת מסוכנויות הביטוח הגדולות והותיקות בישראל, והיא עוסקת כמעט בכל תחומי הביטוח.
קבוצה מתמחה בתחום האחריות המקצועית ובעיקר באחריות מקצועית – רפואיות ("רשלנות רפואית").
הקבוצה מעסיקה במשרדה הראשי בת"א, צוות רב מקצועי המונה כ – 400 איש, מתוכו 40 איש משרתים ישירות את תחום האחריות המקצועית – רפואית.


ביטוח אחריות מקצועית  רפואית – גישת מדנס

מדנס היא הספק הראשי של ביטוחי אחריות מקצועית – רפואית בישראל מאז שנת 1979.
בראשית הדרך; בין השנים 1979 ל – 1991 שימשה מדנס כנציג הבלעדי בישראל של  ה -MDU  (MEDICAL DEFENCE UNION). הרופאים והעוסקים בתחומים הפרא-רפואיים היו חברים על בסיס אישי ב -  MDU והיו זכאים לכיסוי תביעות רשלנות רפואית שהוגשו נגדם.
עם עזיבתו ההדרגתית של ה – MDU את הארץ באוגוסט 1991, החליף מדנס את הכיסוי של ה – MDU במוצר ביטוחי מקיף, הכולל מלבד כיסוי ביטוחי, גם שירותי ניהול תביעות וניהול סיכונים כערך מוסף לחבילה הביטוחית.
שירותי ניהול התביעות  וניהול הסיכונים ניתנים על ידי שתי חברות בת של קבוצת מדנס; מדיקל קונסלטנס אינטרנשיונל (אם. סי .אי) בע"מ שקיבלה יפוי כח מהמבטחים לעסוק בניהול התביעות והחברה לניהול סיכונים ברפואה בע"מ (MRM) שקיבלה יפוי כוח לעסוק בניהול סיכונים.

מדנס מטפלת בכל האספקטים של ביטוח האחריות המקצועית החל מהצעות הביטוח, הפקת הפוליסות ואישורי הביטוח למבוטחים וכלה בניהול התביעות וניהול הסיכונים המבוטחים.

מדנס מבטחת היום בביטוחי אחריות מקצועית – רפואית את כל קופות החולים הגדולות, את ארגון רופאי המדינה, וכן בתי חולים ציבוריים ופרטיים, רופאי שיניים ואלפי מבוטחים  נוספים העוסקים ברפואה ובמקצועות הנילווים על בסיס פרטי.

מדנס מאמינה כי תכנית ביטוח יציבה, לאורך שנים, צריכה להיות משולבת במערך של ניהול סיכונים וניהול תביעות אשר יבטיח:

 • הערכה נכונה של היקף הסיכון הביטוחי בזמן אמת.
 • נקיטת אמצעים להקטנת הסיכון והחשיפה לתביעות רשלנות רפואית של המבוטחים.


ניהול סיכונים  ברפואה
בתחילת שנות ה – 90 הוברר, אמנם באיחור מה אך ממש כפי שאירע בארה"ב באמצע שנות ה – 70, כי בישראל מתרחש משבר בתחום תביעות הרשלנות הרפואית וההתייחסות למערכת הרפואית בכללותה. משבר זה הביא בארה"ב לפיתוח תוכניות ניהול סיכונים במוסדות הרפואיים, בעידודן של חברות הביטוח ורשויות הפיקוח הרפואיות. משבר זה הביא לכך שמדנס כללה בפוליסות הביטוח של המוסדות הרפואיים את הדרישה להקמת מערכי ניהול סיכונים.

החברה לניהול סיכונים ברפואה מקבוצת מדנס ( MRM) הוקמה על מנת לסייע למוסדות הרפואיים בפיתוח מערכי ניהול הסיכונים ותוכניות ניהול הסיכונים, לצורך מזעור הסיכון לפגיעות במטופלים, המולידות את תביעות הרשלנות הרפואית.

המשימות של החברה לניהול סיכונים ברפואה הינן:

 • לפתח כלים לזיהוי סיכונים לפגיעות במטופלים במהלך מתן שירותים רפואיים.
 • לפתח טכניקות וכלים להקטנת הסיכונים לפגיעות במטופלים והעלויות הכרוכות בהן.
 • לשפר את בטיחות הטיפול הרפואי.


הפילוסופיה העומדת ביסוד הפעילות של החברה לניהול סיכונים ברפואה היא כי הפחתת הסיכונים לפגיעות במטופלים במהלך מתן טיפולים רפואיים היא לתועלת המטופלים, המבוטחים והמבטחים כאחד.


החברה פועלת תוף שיתוף פעולה הדוק בין צוות החברה לבין צוותי ניהול סיכונים של המבוטחים, לשם השגת המטרות המשותפות.

התוכנית שפותחה על ידי החברה לניהול סיכונים ברפואה מבוססת על האלמנטים הבאים:

 • דיווח על אירועים חריגים בהתאם לרשימות דיווח שפותחו על ידי החברה לבתי חולים כללים, למחלקות מיילדות וגינקולוגיה , לרפואת קהילה, לפסיכיאטריה, לרפואת שיניים, לרפואה פרטית ועוד.
 • הפעלה של מערכת מידע ומערכת "כריית מידע" (  DATA MINING) המאפשרות קליטת הדיווחים על אירועים חריגים, אחזור המידע לפי חתכים שונים וניתוח סטטיסטי של מגמות ושכיחויות.
  עד סוף 2015 נצברו במערך כ – 180,000 דיווחים.
 • הקמת יחידות ניהול סיכונים מקומיות בכל מוסד רפואי, המורכבות מצוות של רופא ואחות, המדווחים ישירות להנהלת המוסד.
 • קיום קשר על בסיס קבוע בין מנהלי הסיכונים של החברה לבין מנהלי הסיכונים במוסדות הרפואיים .
 • ייזום וניהול "קבוצות משימה" (  TASK FORCES) בתחומים בסיכון גבוה, לשם גיבוש המלצות להקטנת סיכונים לפגיעות במטופלים באותם תחומים.
 • פיתוח כלים פרואקטיביים לזיהוי סיכונים, שאלוני הערכה ואומדן, סקרים, רשימות תיוג וכיוצ"ב, לשימוש המוסדות הרפואיים.
 • מתן הדרכות וקיום הרצאות, בתחום ניהול הסיכונים ובתחומים משפטיים, המיועדים לעוסקים ברפואה בכלל ולמנהלי סיכונים בפרט.
 • פרסום כתבי עת בתחום ניהול הסיכונים ברפואה כללית וברפואת שיניים, המופצים  לכלל העוסקים ברפואה בישראל.
 • הפקת ניוזלטרים ("אירועים ולקחיהם") וחומרי הדרכה לעוסקים ברפואה.
 • פיתוח טופסי הסכמה מדעת ייעודיים סטנדרטים בשיתוף עם הר"י – האיגודים המקצועיים.
 • עריכה של ניתוח שורשים (ROOT  CAUSE ANALYSIS) של אירועים חוזרים, ניתוחים השוואתיים ומחקרים אחרים על בסיס המידע הסטטיסטי והפרטני שנצבר בחברה לניהול סיכונים ברפואה.
 • ביצוע פעילות מתואמת עם MCI האחראית על ניהול התביעות, המאפשרת בחינת כל אירוע חריג משני אספקטים; זה של ניהול הסיכונים וזה של ניהול התביעות.

 שתי המערכות נתמכות על ידי צוות רב – מקצועי המונה רשמות רפואיות, מנהלי סיכונים , יועצים רפואיים, יועצים משפטיים, סטטיסטיקאים ואנשי מחשב.


ניהול תביעות

MCI שהיא כאמור החברה הבת של מדנס, שקיבלה יפוי כוח מהמבטחים לעסוק בניהול התביעות, מעסיקה עורכי-דין ויועצים רפואיים מתחומים שונים, אשר תפקידם להעריך מבחינה רפואית ומשפטית את הסיכון הטמון באירועים המדווחים, בתלונות ובתביעות המכוסים על פי הפוליסות השונות.

הצוות המשפטי של MCI מטפל בכ- 3000 תביעות, דרישות ותלונות חדשות כל שנה.

MCI מפקחת על משרדי עורכי הדין החיצוניים אשר ממונים על ידה לטיפול בתביעות המשפטיות.

MCI מפעילה קו חם 24 שעות ביממה לצורך מתן ייעוץ למבוטחים במקרים דחופים.

בנוסף, עורכי הדין של MCI  מטפלים מידי יום בפניות של מבוטחים המבקשים לקבל יעוץ בשאלות מדיקו – לגליות, בהן הם נתקלים במהלך העשיה הרפואית שלהם, פניות אלה לייעוץ מסייעות להקטין את הסיכון לטעויות ותביעות משפטיות בעקבותיהן.
MCI מפעילה פורום תביעות המונה יועצים רפואיים ויועצים משפטיים  של החברה וכן נציגים של  המבוטחים לדיון במקרים המורכבים והמסוכנים יותר מבחינה רפואית ומשפטית.

הפילוסופיה של MCI היא כי ניהול תביעות יעיל בשילוב הערכות כספיות נכונות מאפשר  לקבל החלטה נכונה באותם מקרים בהם נדרשת פשרה מהירה, במטרה לחסוך בעלויות נוספות.

סיכום

קבוצת מדנס מפעילה מערך ייחודי המשלב תחת קורת גג אחת את כל האספקטים של ביטוח אחריות מקצועית – רפואית; חיתום, אדמינסטרציה, גביה, ניהול תביעות וניהול סיכונים.
מערך זה פועל כבר למעלה מ – 10 שנים לשביעות רצון המבטחים והמבוטחים כאחד.

השילוב של מערכת מקצועית לניהול תביעות וניהול סיכונים הפועלת במדנס הוא ללא אח ורע בעולם כולו וללא ספק תרם רבות לקידום הרעיון והפעילות של ניהול סיכונים במדינת ישראל כולה.
 

כל הטפסים, הפרסומים, ההמלצות וההנחיות הכלולים באתר זה, הם בבחינת המלצה בלבד, הם אינם מיועדים לשמש תחליף לייעוץ רפואי, משפטי או אחר הנדרש בכל מקרה לגופו.