MRM-banner-1

קטגוריות
פרסומי MRM
המלצות MRM
פסקי דין
אירועים ולקחיהם
טפסי הסכמה
הרצאות ומצגות
ניוזלטרים
מדריכים לרופאים

nl_button

מאמרים תיקים מספרים
תיקים מספרים מהדין המשמעתי - רופאי שיניים

מדובר בקובלנה בגין עבירת משמעת, בה נטען, בין השאר, כי רופא השיניים (הנקבל) ביצוע סדרת טיפולים כושלים, משמרים ומשקמים במטופל. הנקבל לא בצע טיפול פריודונטלי מכין לפני הטיפול השיקומי אצל המטופל שסבל ממחלת חניכיים מתקדמת. פורסם: אוקטובר 2013

קרא עוד >>

שחרור חולה מבית החולים

גבר בן 73, עולה חדש שאינו דובר עברית, אושפז באופן דחוף בבית חולים פרטי, לצורך ניתוח מעקפים, לאחר שביצע צנתור לב בבית חולים אחר. הניתוח בוצע בידי רופא חוץ, מומחה ותיק בכירורגית לב, בסיוע חלקי של רופא שעבד במשרה מלאה בבית החולים, גם הוא מומחה בכירורגית לב.    

קרא עוד >>

הסכנה בקיבעון מחשבתי

מדובר בבת שלוש, שאושפזה לטיפול בגידול ממאיר מסוג Germ Cell Tumor. על מנת למנוע חסר במלחים ובמגנזיום, רשם מנהל היחידה האונקולוגית הוראה למתן מגנזיום ((MgSO4 בכמות של cc0.48 בתוך cc500 של תמיסת מי מלח (סליין). לאחר מכן אובחנה אפניאה. בבוקר המחרת, הגיעו תוצאות בדיקות הדם שנלקחו בטיפול נמרץ, בבית החולים השני והתברר שהילדה סבלה מהיפרמגנזמיה. בבדיקת רשומת האחיות בבית החולים הראשון נמצא כי הילדה קיבלה בשעה , 18:00 cc48 מגנזיום במקום cc0.48.  לאחר טיפול ממושך, החלימה הילדה מהמחלה הממארת, אך נותרה עם נזק מוחי ונכות של 100%.  

קרא עוד >>

חשיבות האנמנזה ומתן ההסברים לנשים הנוטלות גלולות למניעת הריון

בת 21, פנתה לגינקולוג לקבלת מרשם לגלולות למניעת הריון. לאחר שנים התדרדר מצבה והיא אובחנה עם תסחיף מסיבי לריאות ולבסוף נפטרה. בית המשפט קבע כי הנתבעים התרשלו במתן הטיפול במנוחה ופסק לשלם למשפחתה פיצויים,

קרא עוד >>

חובת המעקב אחר מטופלים שאינם נענים לטיפול רפואי (חולי סוכרת)

גבר בן 48 אובחן כחולה סוכרת מסוג 2. בתיק הרפואי של המטופל, רשומים ביקורים רבים, בהם ניתנו הנחיות לנטילת טיפול תרופתי ולירידה במשקל ולידן, במועדים שונים, מצוין סירובו של המטופל להיענות לטיפול התרופתי ולהמלצות הטיפול של הרופא. כמו כן רשם הרופא כי המטופל טען שאין לו סוכרת והרופא "רוצה להרוג אותו עם הטיפול".בינואר 2000, אושפז בבית חולים בשל סיבוכים קשים של מחלת הסוכרת. המטופל תבע את קופת חולים, על התרשלות רופא המשפחה בטיפול במחלתו, התרשלות שגרמה לו, לדבריו, נזקים בלתי הפיכים ונכות של 100%; ואת בית החולים, על טיפול כושל בעיניו, שגרם לעיוורונו.

קרא עוד >>

אנטומיה של טעות במתן דם

נהלים בתחומים קריטיים ברפואה "נכתבים בדם". המהות של ניהול סיכונים, מבוססת על ניסיון ללמוד מטעויות שנעשו, על מנת לא לחזור עליהן. על כן, נהלים שנכתבים בעקבות אירועים חמורים, כגון טעויות במתן דם, מכתיבים רמת מחויבות מקצועית ומוסרית ממדרגה ראשונה.  

קרא עוד >>

ההתייחסות למטופלים בסיכון גבוה - פטירת גבר צעיר מאוטם שריר הלב

  רופא המשפחה והקרדיולוג, לא ייחסו משמעות ראויה לגורמי הסיכון למחלת לב אצל המטופל. כמו כן, לא ייחסו הרופאים משמעות ראויה לתלונות ולתסמינים אותם תאר המטופל ולא יצרו תמונה כוללת של התסמינים, התלונות, הרקע המשפחתי ותוצאות הבדיקות

קרא עוד >>

איחור באבחון סרטן צוואר הרחם

יש חשיבות לאבחנה המבדלת בכלל ולשלילת סרטן בפרט, גם במקרים בהם הימצאותו היא בסבירות נמוכה, עקב גילה של האישה והרקע הרפואי שלה.  

קרא עוד >>

ניהול נכון של סיבוך ניתוחי

מנקודת המבט של ניהול סיכונים, נעשו בעת האירוע, כל הצעדים הדרושים, על מנת להבטיח ולהוכיח כי הטיפול שניתן למטופלת היה הטיפול הטוב בנסיבות המקרה. הלקחים שלהלן מדגישים כי כאשר ניתן טיפול נכון והשקולים השונים נלקחים בחשבון ומתועדים כיאות, הרי שגם אם נגרם למטופל נזק, ניתן להביא לדחיית התביעה בבית-המשפט.  

קרא עוד >>

סכנת להתלקחות אש בחדר ניתוח - נהלי משרד הבריאות-מי יודע?

האירוע נבדק על-ידי וועדת בדיקה שהוקמה במשרד הבריאות, אשר קבעה כי המנתח ובית-החולים חרגו משני נהלים של משרד הבריאות: איסור השימוש בחומרי חיטוי המכילים אלכוהול, כאשר יש כוונה להשתמש בדיאטרמיה במהלך הניתוח. חובת השימוש בסדינים חסיני אש בחדרי הניתוח.  

קרא עוד >>

רפואת ילדים ונוירולוגיה

  במקרה זה ברור שממאירותו הקשה של הגידול הייתה הגורם למותו של הילד, אך במקרים אחרים איחור באבחון גידול במוח יכול להיות בעל השלכה קשה על הפרוגנוזה של החולה. גם במקרה זה ניתן להניח, שאם היה הגידול מאובחן בשלב מוקדם יותר, בזכות מעקב עירני ופעיל, ביצוע בדיקות חיוניות ותקשורת יעילה עם האם לאורך התקופה, אפשר היה להשיג שיפור מסוים במצבו של הילד, ובכל מקרה להקל על הכאב והסבל שלו ושל משפחתו.  

קרא עוד >>

טיפול שורש ללא צילום פרשנות

התובעת, טענה כי הנתבע ביצע טיפול שורש בשן 21 מבלי שהיו בידיו צילומים ומבלי לבצע בדיקה קלינית בפיה, וכתוצאה מכך השן השחירה על כן נאלצה לעבור הלבנה.בית המשפט קיבל את התביעה בעיקר בשל רשומה רפואית חסרה והעדר צילום אבחנתי בעל ערך דיאגנוסטי טרם הטיפול וקבע, כי לא הוכח שהייתה אינדיקציה לביצוע טיפול שורש.   

קרא עוד >>

רישום לקוי והעדר רישום

התיק שלפנינו עוסק בטיפול שנכשל. למרבה הצער, עקב רישום לקוי לא הגיע התיק לכלל דיון, לגופו של עניין, באם מדובר רק בטיפול דנטלי שנכשל או שמא מדובר בטיפול רשלני.  

קרא עוד >>

כל הטפסים, הפרסומים, ההמלצות וההנחיות הכלולים באתר זה, הם בבחינת המלצה בלבד, הם אינם מיועדים לשמש תחליף לייעוץ רפואי, משפטי או אחר הנדרש בכל מקרה לגופו.