MRM-banner-1

קטגוריות
פרסומי MRM
המלצות MRM
פסקי דין
אירועים ולקחיהם
טפסי הסכמה
הרצאות ומצגות
ניוזלטרים
מדריכים לרופאים

nl_button

תיקים מספרים בגריאטריה-דרך ללא מוצא?


תיאור האירוע

 


גבר בן 60, ברקע סוכרת, מחלת ריאות חסימתית כרונית וסכיזופרניה רזידואלית, נשוי ואב לשלושה. במהלך השנים אושפז מספר פעמים בשל מחלות הרקע. בעבר עבד כנהג מונית. לאחר שעבר תאונת דרכים, החל מצבו הכללי להידרדר וחלק מהזמן היה זקוק לסיוע בניידות. במהלך שהות בביתו, נפל ושבר את עצם צוואר הירך. המטופל נותח, בוצע לו קיבוע ע"ש ריצ'רדס והוא הועבר לבית חולים שיקומי, ממנו שוחרר לביתו, כעבור חמישה שבועות. בית החולים השיקומי תואר מצבו כסביר, drop foot ברגל המנותחת, התהלך בעזרת הליכון, וכן צוין שאינו משתף פעולה עם הצוות. לאחר כחודש, השתחרר להמשך טיפול בקהילה. בהיותו בבית, ידוע על שלושה בקורי בית, במהלך תקופה של כחודשיים, אשר תיעודם חסר. משהתדרדר מצבו, ירד במשקל כ- 30 ק"ג, וסבל מפצעי לחץ נמקיים, הועבר לטיפול בבית חולים כללי. בבית החולים התקבל במצב ירוד ביותר, עם פצעי לחץ ונמק בכף היד, בעכוז ובברך במצב ספטי. כעבור מספר ימים נפטר בתמונה של ספסיס. במסמכי בית החולים צוין כי: "המוות הוא כנראה משני למצב ספטי בו היה שרוי".
רעייתו וילדיו של המטופל, תבעו את בית החולים השיקומי, את בית החולים הכללי ואת קופת החולים, על רשלנות בטיפול במטופל ואי אבחון מצבו המתדרדר. האירוע פורסם בעיתונות, תוך הדגשת ההזנחה והרשלנות שבטיפול בחולה.
התיק הסתיים בפשרה בין הצדדים, מחוץ לכתלי בית-המשפט.


ניתוח האירוע
לטענת התובעים, בני משפחתו של המטופל, הם הפנו את תשומת לבם של אנשי הצוות הרפואי שביקרו בביתו, למצבו המתדרדר לאחר ששוחרר מבית החולים השיקומי, אך אלה סברו כי לא נשקפת כל סכנה לבריאותו וכי מצבו שפיר. עוד טענו בני המשפחה, כי משהחריף מצבו של המטופל והוא סרב לאכול ולשתות, הם יצרו קשר עם הצוות הרפואי בסניף קופת החולים שהיה אחראי לטיפול בו והתריעו על מצבו, אך הצוות פטר אותם בלא כלום, לא ביצע ביקור בית ולא הפנה את המטופל בדחיפות לבית חולים, כפי שהתחייב ממצבו. טענות התביעה התמקדו בהערכה שגויה של מצב המטופל, ניהול מעקב לקוי אחר מצבו, התעלמות מהתראות של בני המשפחה על מצבו המתדרדר, גילוי מאוחר של פצעי הלחץ שהתפתחו בגופו ואי טיפול הולם בהם, אי צפייה של התהליך הזיהומי הקשה ואי מתן הטיפול הנדרש על מנת למנעו. כמו כן, נטען על-ידי התובעים כי רשום ותיעוד הביקורים בביתו של המנוח על-ידי הצוות הרפואי, היה לקוי ובכך הם הפרו הוראות בדבר רשום ודיווח נאותים.
הנתבעים הכחישו את טענות התביעה וטענו כי הם "...נהגו כפי שנותני שירות סבירים, זהירים ומיומנים היו נוהגים בנסיבות המקרה." בנוסף, נטען על-ידי הנתבעים כי התופעות מהן סבל המטופל לא ניתנו למניעה ולא נבעו מליקוי כלשהו בטיפול. כמו כן, המטופל ומשפחתו לא עשוי די להקטנת הנזקים: "המנוח גילה חוסר שיתוף פעולה משווע עם מטפליו, דבר שהקשה על הטיפול בו ולמרות זאת הוא שוקם בבי"ח השיקומי ומצבו הוטב".

 

לקחים
מצבו המורכב של המטופל, ייתכן שמיסך חלק מהבעיות הרפואיות, שאילו הופיעו בנפרד, היו זוכות לטיפול ממוקד יותר. בנוסף למחלות פיסיות קשות, סבל המנוח גם ממחלה פסיכיאטרית, לא שיתף פעולה עם הצוות הרפואי ועקב כך, הייתה למעשה האחריות לטפול בו נתונה בידי משפחתו, ששמשה לו ערוץ תקשורת להביע את תלונותיו. לא ברור, באיזה מידה, ערוץ זה אכן היה יעיל ופעל בדחיפות הנדרשת. כמו כן, לא ברור באיזו מידה הצוותים הרפואיים, היו קשובים להתראות של בני המשפחה אודות מצבו המתדרדר של המטופל. בפועל, המטופל לא יכול היה להביע את תלונותיו באופן מספק, משפחתו, הצליחה בכך רק באופן חלקי והצוותים הרפואיים שטיפלו בו, ייתכן והושפעו ממצבו המורכב ולא נתנו את דעתם למצבו המתדרדר.
בהעדר תיעוד רפואי המתייחס לאופן בו טופל בקהילה, לאחר ששוחרר מבית החולים השיקומי, קשה להעריך את איכות הטיפול שניתן לו. עם זאת, המצב הירוד ביותר בו הגיע לבית החולים הכללי, מדבר בעד עצמו. מצבו המורכב של המטופל שכלל מחלות כרוניות קשות, תאונת דרכים, רקע פסיכיאטרי, רקע סוציו אקונומי קשה ועוד, חייב הערכה כוללת של מצבו ומתן טיפול מתאים כמתחייב מן הערכה. לא נראה, כי בשלב כלשהו, הערכה מעין זו נעשתה והטיפול שניתן לו התייחס בכל פעם לתלונות הספציפיות.
משפחתו של המטופל, לא עשתה כפי הנראה די, על-מנת להעמיד את הצוות המטפל על ההתדרדרות במצבו של המטופל וקבלה באופן פסיבי את הקביעות של הצוות הרפואי.
האופן בו מועבר מטופל מורכב מבית חולים לקהילה, חייב להבטיח רצף טיפולי והגדרה של "קווים אדומים", המחייבים חזרה לאשפוז. לא נראה, כי במקרה זה, עם שחרורו של המטופל מבית החולים השיקומי, נעשה כל שנדרש על מנת להבטיח את הטיפול המיטבי בו בקהילה, ולוודא מול הגורמים המטפלים בקהילה ומול המשפחה, כי אם מצבו יתדרדר הוא יוחזר בדחיפות למסגרת שקומית.

לעיון בתרשים RCA (ניתוח סיבות שורש) לחץ כאן

המאמר פורסם בחוברת "תיקים מספרים בגריאטריה" של החברה לניהול סיכונים ברפואה מקבוצת מדנס, גיליון סתיו 2008.

 

חזרה

כל הטפסים, הפרסומים, ההמלצות וההנחיות הכלולים באתר זה, הם בבחינת המלצה בלבד, הם אינם מיועדים לשמש תחליף לייעוץ רפואי, משפטי או אחר הנדרש בכל מקרה לגופו.