MRM-banner-1

קטגוריות
פרסומי MRM
המלצות MRM
פסקי דין
אירועים ולקחיהם
טפסי הסכמה
הרצאות ומצגות
ניוזלטרים
מדריכים לרופאים

nl_button

גוף ונפש – שיקולים בבחירת טיפול

תיאור האירוע

 

המטופל בן 29, איבד שתי שיניים בלסת התחתונה מימין עקב עששת. בבדיקת הרופא נמצא כי שן 47 בעלת שורשים קוניים ואינה ראויה להיות מאחזת לגשר. לאור זאת, הוחלט על ביצוע שיקום על גבי שתלים. לצורך כך עבר המתרפא השתלה של שני שתלים דנטלים בעמדות 45, 46.  מהלך ההשתלה עבר כמתוכנן.

המתרפא הוזמן לביקורת שבועיים לאחר ההשתלה, במהלכה, התלונן בפני הרופא על תחושת נמלול בשפה התחתונה בצד ימין. הרופא בדק את המתרפא ומצא ירידה בתחושה בשפה וברירית הבוקאלית מימין וכן בשיניים התחתונות, דבר המתאים לפגיעה בענף השלישי של העצב הטריגימינאלי מימין. לאור ממצאים אלה, ביצע הרופא צילום, בו נצפה שהשתל בעמדה 46 קרוב  לתעלת העצב. הרופא הוציא את השתל, אך התחושה באזור לא שבה.

המטופל תבע את הרופא בטענה כי הטיפול היה רשלני וכי בגינו נגרמו לו נזקים הכוללים: אובדן תחושה באזור השפה התחתונה והסנטר הימני, שינוי צבע העור באזור זה, כאבים בלתי פוסקים, תחושת בעירה בפה ובעיות נפשיות.

יצוין כי למטופל עבר פסיכיאטרי, שלא היה ידוע לרופא השיניים לפני ביצוע הטיפולים.

בית-המשפט דחה את טענות התביעה באשר לנזק הפיסי שנגרם למטופל כתוצאה של הטיפול הרפואי.עם זאת, קיבל בית-המשפט את טענות התביעה באשר לנזק הנפשי שנגרם למטופל בעקבות הטיפול ובשל כל פסק לו פיצויים.  

 

ניתוח האירוע

 

טענות הצדדים

טענות המתרפא נתמכו בחוות דעת של מומחה לרפואת הפה וכן בחוות דעת של  פסיכיאטר.

על-פי חוות הדעת של המומחה לרפואת הפה: "השתלים שהושתלו בלסת התחתונה, פגעו וחדרו את תעלת הלסת התחתונה וגרמו לנזק בשלמות העצב, ולכן בתפקודו וכן לנזק בכלי הדם שעוברים בתוכו. הנזק נמשך עד גבול הלסת וגורם בה לדלקת... הנזק שנותר בעצב גורם קודם כל לחוסר תחושה. הנזק בעצב וחוסר התחושה אחרי תקופה ממושכת הם בלתי הפיכים..."

על-פי חוות הדעת של הפסיכיאטר, עקב עצמת הסימפטומים, פיתח המטופל "דיכאון משני מלווה בחרדה, אי שקט, נדודי שינה, קשיי ריכוז וזיכרון. בתפקודו חלה הידרדרות משמעותית, עד כדי אי יכולת לתפקד באופן מלא...."

לטענת הרופא המטפל, הנתמכת בחוות דעת של מנתח פה ולסת, למרות הצילומים המעידים  על מגע בין השתלים לתעלה המנדיבולרית, לא נגרם נזק לעצב. תחושת טעם חומצי בפה, אינה נובעת מהטיפול הרפואי.

בחוות דעת פסיכיאטרית מטעם הרופא הנתבע, נטען כי הבעיות הנפשיות של המתרפא, אינן נובעות מטיפול השיניים, ומקורן בתקופת השירות הצבאי, שנים רבות קודם לטיפול השיניים. בנוסף, לפני טיפול השיניים, ביקר המטופל אצל פסיכיאטר על רקע גירושיו וכשלון בעסקים.

 

ההכרעה המשפטית


בית-המשפט לא קיבל את טענת המטופל כי הוא סובל מחוסר תחושה והפרעות אחרות כתוצאה מן הטיפול ופסק כי לא הוכח כי נגרם נזק פיסי בשל הטיפול הרפואי. לעומת זאת, קבע בית-המשפט כי נגרמה החמרה במצבו הנפשי של המטופל כתוצאה מן הטיפול וכדברי בית-המשפט:  "עם זאת, נגרמה לו פגיעה נפשית, אותה פגיעה נפשית גם אם היא מועטה, באה בשל אי התאמתו לטיפול השתלים". בית המפשט קיבל את טענות הרופא כי לא ידע על מצבו הנפשי של המטופל בטרם הטיפול, היות וזה לא סיפר לו על כך ביוזמתו. עם זאת, קבע בית-המשפט כי הרופא התרשל בכך שלא שאל את המטופל על ההיסטוריה הרפואית שלו גם בתחום הנפשי. "על הרופא הייתה חובה להציג למטופל שאלות ברורות באשר למצבו הנפשי". לאור העובדה שלא היה כל תיעוד ברשומות על הצגת שאלה בנושא הנפשי, דחה בית-המשפט את עדותו של הרופא כי שאל את המטופל גם אם יש לו רקע נפשי: "אין עדות לשאלות כאלה בתיעוד הרפואי ולפיכך גם אם הן נשאלו, העדר הרשום נזקף לחובתו של הרופא", כך בית-המשפט.

  

לקחים

 

בית המשפט מציב כאן רף גבוה בקשר לאנמנזה בתחום הנפשי. ספק אם רופאי השיניים יכולים לרדת לחקר הבעיות הנפשיות של המתרפאים שלהם ובספק גדול יותר מוטל שיתוף הפעולה של המתרפאים בנושא זה. עם זאת, אין ספק כי התאמתו של מתרפא לקבלת טיפול מסוים, אינה נבחנת רק בפרמטרים דנטליים, פיזיולוגיים או כלכליים.

 

  1. קיימת חובה על הרופא, להעריך את מצבו ועברו של המטופל לגבי מסוגלותו לקבל את הטיפול המוצע לו, הן בהיבט הפיסי והן בהיבט המנטלי.
  2. מצבו הנפשי של המטופל הוא גורם בעל חשיבות קריטית בהערכת יכולתו של המטופל לקבל טיפול רפואי, מורכב וממושך, הדורש שיתוף פעולה לאורך זמן, שתוצאותיו אינן תמיד מובטחות.
  3. יש מקום למשנה זהירות בכל הקשור בניהול סיכונים של מטופלים בעלי רקע פסיכיאטרי. במקרים כאלה מתחייבת רמת הסבר גבוהה יותר, תוך ווידוא כי ההסבר הובן וכן תיעוד מקיף של התייחסות לבעיה הפסיכיאטרית, כולל התייעצויות עם המטפלים בפאן הנפשי, והבאתה במכלול השקולים בבחירת התוכנית הטיפולית.

 

לתרשים

 

חזרה

כל הטפסים, הפרסומים, ההמלצות וההנחיות הכלולים באתר זה, הם בבחינת המלצה בלבד, הם אינם מיועדים לשמש תחליף לייעוץ רפואי, משפטי או אחר הנדרש בכל מקרה לגופו.